Postoje dve glavne kategorije zvučnika koji se mogu koristiti kao audio-sistemi u automobilu. Najčešći tip je koaksijalni ili "pun opseg" zvučnik. Ovi zvučnici sadrže više od jedne komponente, koje im omogućavaju da proizvedu širok spektar audio frekvencija. U većini vozila fabrički se proizvode sa koaksijalnim sistemom. Komponentni zvučnici čine drugu kategoriju. Ovi zvučnici su svaki proizvedeni da koriste samo jednu frekvenciju, tako da se koriste samo kao tonovi visoke, srednje, ili niske frekvencije.
Komponentni zvučnici Opseg ljudskog sluha je oko 20 do 20.000 Hz, pa je tako spektar tonova generalno podeljen u nekoliko različitih kategorija. Najviše frekvencije koriste visokotonci, najniže vufer (bas), a srednjeg opsega zvučnici uklopaju se između tih krajnosti. Komponentni zvučnici sadrže samo jednu od navedenih kategorija, pa se uklapaju u tim pojedinacno.
Visokotonci Ovi zvučnici pokrivaju visok audio spektr od oko 2.000 do 20.000 Hz. Mnogo pažnje se posvećuje basa, ali visok kvalitet visokotonaca često igraju važnu. Ovi zvučnici su nazvani po piskavim ptica ,, Tweeters “.
Srednjetonci Srednji opseg zvučnog spektra sastoji od zvukova koji spadaju među 300 do 5.000 Hz, tako da nema preklapanja između srednjeg dometa zvučnika i visokotonaca.
Vuferi Duboki bas, koji spada u raspon od oko 40 do 1.000 Hz, naziva se vufer. Postoje preklapanja vuferi i srednjetonca, ali veliki broj srednjaka obično nise u stanju da proizvodnju bas nalik lavežu (woof) koji daju Vuferi svoje ime. Tu su i nekoliko specijalnih komponentih zvučnikai koji mogu da obezbede dodatno poboljšanje na ekstremima audio spektra.
Super visokotonci Ovi zvučnici su ponekad u stanju da proizvede ultrazvučne frekvencije koje su izvan normalnog opsega ljudskog sluha, a njihovi niži krajevi su značajno veći nego 2.000 Hz koje daju obični redovni visokotonci. To omogućava super visokotonci da proizvedu veće frekvencije zvuka bez distorzije.
Subvoofer Kao I super visokotonci, I sabvufera su dizajnirani da obezbede viši kvalitet zvuka na jednom ekstremnom kraju audio spektra. Potrošački razred sabvufera obično radi u opsegu od 20 do 200 Hz, ali profesionalna zvučna oprema može biti ograničena na frekvencijama koje su ispod 80 Hz.
Koaksijalni zvučnici Full Range zvučnici sadrže iste vrste komponenata koji se nalaze u komponentnim zvučnicima, ali su kombinovani da sačuvate novac i prostor. Ovi zvučnici sadrže više od jedne komponentne, koji može da dozvoli da jedna jedinica proizvede kompletan spektar zvukova. Najčešći konfiguracija je Vufer sa membranom montiranom na vrhu, ali postoje i 3-sistemski koaksijalni zvučnici koji sadrže vufer, zvučnik srednjeg dometa, i visokotonac. Koaksijalni auto zvučnici su uvedeni početkom 1970-ih, a većina OEM auto audio sistema sada koristiti pun opseg zvučnika.
Koji su bolji? I komponentni i koaksijalni zvučnici ima prednosti i nedostatke, tako da ne postoji jednostavan odgovor na pitanje koje je bolje. Neki od jakih tačaka koje nude svaku opciju uključuju: Pun opseg – koaksijalni:
- jeftiniji,
- usmeravaju stane,
- ne treba skretnice,
Komponentni:
- superiorni kvalitet zvuka,
- više mogućnosti za prilagođavanje,
Komponentni zvučnici su neosporno bolji u pogledu kvaliteta zvuka, ali pun opseg zvučnici su jeftinije i lakši za instaliranje. Pošto većina OEM sistemi koriste pun opseg zvučnika, nadogradnja je obično jedinstvena stvar.
Ukoliko su novac ili jednostavnost instalacije primarni problemi, Pun opseg – koaksijalni će biti najbolji izbor. Visok kvalitet Pun opseg – koaksijalnih zvučnika ne mogu da se podudaraju ili pobede komponentne zvučnike, ali oni još uvek mogu da obezbede veoma dobro slušanje muzike u Vašem automobilu. Međutim, komponentni zvučnici pružaju mnogo veće mogućnosti za prilagođavanje. Pored činjenice da komponenti zvučnici pružaju bolji kvalitet zvuka, svaka komponenta može biti individualno pozicionirana da stvori idealni zvučni balans za pojedina vozila. Ako Vam je kvalitet zvuka je važna, a budžeta ne stvara probleme, onda su komponentni zvučnici prava stvar za Vas.