Plazma sekači metala
Sečenje plazmom je proces koji se koristi za rezanje čelika i ostalih metala pomoću plazma plamenika. Inertni gas se potiskuje velikom brzinom kroz mlaznicu, dok se u isto vrijeme uspostavlja električni luk kroz plin ne radnog komada, pretvarajući jedan deo gasa u plazmu. Sečenje plazmom je započelo 1950-tih godina, da bi se od 1957. počeo primenjivati suvi postupak. Koristile su se veoma skupe mešavine argona i vodonika koje su prolazile kraj volframove elektrode. Volframova elektroda je bila negativna katoda, radni materijal je bio pozitivna anoda. Pištolj za rezanje se morao postaviti što je moguce blize radnom predmetu. Nedostatak je bila pojava zaobljenosti rubova reza, zbog rasipanja toplotne energije. Obicno su se sekli limovi do 50 mm. Od 1962. se počeo primenjivati luk plazme sa duplim tokom. Kod ovog tipa rezanja, dodan je sekundarni plin oko sapnice s plazmom. Sekundarni plin je pokrivao zonu rezanja i poboljšavao kvalitet i brzinu rezanja.
Rezanje plazmom na CNC mašini:
Od 1965. se započelo rezanje plazmom s vodenom zastitom, koja je slična tehnici s dualnim tokom, ali se umesto zaštitnog gasa koristila voda. Izgled reza i vek sapnice su poboljšani zbog efekta hlađenja vodom. Od 1977. se razvilo rezanje plazmom ispod vode, koje koristi veliku snagu sa jačinom struje iznad 100. Radni komad se potopi pod vodu na dubinu od 50 do 75 mm, te se onda vrsi rezanje. Prednost je što je smanjena buka, eliminisano je stvaranje dima i bljesak električnog luka je značajno smanjen. Nedostatak je smanjenje brzine rezanja, nemogućnost ocene kvaliteta rezanja po zvuku plazme, te razlaganje vode na kiseonik i vodik. Kiseonik tezi da se spaja s rastopljenim metalom (OSIM kod aluminijuma i lakih metala), te se stvaraju metalni oksidi. Vodonik ostaje u vodi, te se voda mora stalno mješati, da ne dodje do skupljanja vodonika i malih eksplozija u dodiru s plazmom. Od 1985. postoji i postupak sečenja plazmom s ubrizgavanjem kiseonika. Za rezanje se koristi vodonik, kiseonik se ubrizgava na izlazu iz sapnice i Isključivo se koristi za meke čelike. Nedostatak je nepravilan oblik rezanja i ograničena primena. Savremena oprema koristi rezanje plazmom sa FF (FineFocus) gorionicima sa vrtložnim sekundarnim gasom. Kod ove tehnologije moguce je i suvo rezanje i rezanje pod vodom, i prema Tome se koristi kombinacija raznih gasova za plazma rezanje i za zaštitu. Često se koristi i vazduh.
Plazma je Izuzetno vrela i može dostići do 25 000 º C. Ručno rezanje plazme može rezati do 50 mm debele limove, CNC plazme Rezači radim 150 mm. Kod rada sa plazma sekačima potrebno je Imati zavarivačke naočare ili masku za varenje, da ne bi došlo do oštećenja očiju (upala rožnice i opekotine na mrežnici oka).