Nastavak za šrafljenje PH
Kada smo govorili o šrafcigerima odnosno odvijačima ili odvrtačima pričali smo o tome da postoje PH I PZ odvrtači i gotovo o njima govorili na identičan način. To nije nikako slučajno jer se mora uzeti u obzira da su razlike između ovih odvrtača veoma male i da se u oku laika gotovo ni ne mogu manifestovati. Inače, svi oni koji se služe alatima i oni im predstavljaju okosnicu rada, shvatiće da se zapravo PH i PZ odvrtači u mnogome i razlikuju. Kako smo kada smo opisivali ručne alate podrobnije govorili o odšrafljivačima ovog tipa, ovde ćemo samo skrenuti pažnju na to da postoje i određeni nastavci koji imaju PH I PZ oznake.
Dakle, osnovna razlika između ručnih odvijača ovog tipa o kojima smo govorili i ovih nastavaka jeste ta što se nastavci koriste tako što se ugrađuju u univerzalne električne šrafilice koje imaju veoma veliku brzinu i neizmerno i znatno veću preciznost prilikom rada. PH nastavci imaju poseban kalup koji odgovara određenim šrafovima dok se njihova mogućnost prijanjanja u šrafilice ogleda u tome što imaju šestougaoni zglob koji naleže na šestougaoni prihvat šrafilice, te mu daje veoma veliku univerzalnost. Što se tiče PH nastavaka vredi reći i koju reč o posebnim nastavcima za šrafljenje koji najpre služe kao kalupi i graničnici. Ovakvi odvijači odnosno nastaci zapravo se ponašaju kao bušilice jer za cilj imaju da odrede ulegnuće u nekoj površini na kojoj će kasnije da se nađe šraf.
Graničnici se mogu premeštati u zavisnosti od bušene površine a čitav cilj se svodi na to da se izbuši rupa koja će predstavljati kalup. Kako se ne bi probušila dublja rupa u zidu ili drvetu, graničnici se postavljaju na određenu dubinu bušenja.
Šrafljenje ovog tipa je veoma korisno a primenjivo je u svim područjima ali najpre u području stolarstva. Izgradnja nameštaja je veoma korisna disciplina koja već vekovima napreduje, te se ovakvi postupci mogu koristiti baš na planu stolarstva. Osim toga PH nastavci mogu imati primenu i na mnogim drugim poljima.