Mešači za farbu i lepkove
Možda je čak i suvišno komentarisati koliko je farbanje bitan proces kada je u pitanju bilo koja sfera života. Farbati se može bukvalno sve. Farbanje predstavlja proces promene boje ili ojačavanja postojeće boje uz pomoć boje koja se naziva farba. Farbe mogu biti pravljene od prirodnih i veštačkih materijala ili kombinacijom ovih dvaju materijala.
Ukoliko se okrenemo oko sebe videćemo da su mnogi predmeti u određenim bojamakako prirodno tako i veštački. Ovde govorimo o farbanju što znači da mislimo na boju koja je naknadno nanesena na određeni predmet ili površinu. Farbanje može da bude i deo čovekove svakodnevice pa se tako farbaju odela, majice, tkanine, ali i kosa. Farbati se može i nameštaj ali se mogu farbati i stolarija, kapije, prozorska okna. Farbaju se takođe i automobili kao i zidovi zgrada ili ulaza.
Farbanje može da se realizuje uz pomoć boja i to tako što se određene boje mešaju i dobijaju se prave nijanse kojima želimo da nešto ofarbamo. Farbanje se dakle može smatrati procesom koji zahteva određenu pripremu. Priprema farbanja vrši se tako što se u velikim kanistrima ili kantama farba meša i priprema za nanošenje četkom ili valjkom.
Da bi se farba homogeno promešala i da ne bi dolazilo do različitosti prilikom nijansiranja, često se koriste mešalice odnosno mešači tj. mikseri za toniranje. Mikseri su u stvari samo šipke sa proširenjem cilindričnog tipa koje se ugrađuju u električne rotore poput bušilica i koji se pod dejstvom električne energije okreću.
Broj obrtaja zavisi od uređaja koji okreće ove miksere , ali treba nastojati da okretaji ne budu ni prebrzi ni prespori. Mikseri se koriste da bise razbile grudvice ukoliko su elementi farbe u čvrstom agregatnom stanju.
Mora se uvek imati u vidu da se dobro pripremljena farba lakše nanosi na bilo kakvu površinu. Osim toga, mikseri se mogu koristiti i za razbijanje i mešanje odnosno razređivanje lepkova koji služe za lepljenje plahata ali mnoge druge varijante lepljenja.