Klešta i sekači za armaturu
Armatura predstavlja takozvani kalup koji se pravi od veoma čvrstih i debelih žica a služi za izlivanje betona kako bi se postavili noseći stubovi ili izlila ploča određenih stambenih objekata. Armirani beton predstavlja građevinski materijal koji je nastao sprezanjem betona i čelika. Osnovna ideja spajanja betona i čelika jeste ta da se prilikom napona i pritiska usled savitljivosti čeličnih konstrukcija i beton održi kao stabilan i veoma postojan materijal. Beton je složen od materijala koji se sastoji od šljunka i peska kao i cementa i vode. Kada se ovi materijali sjedine dobija se izdržljiva i postojana masa koja očvrsne.
Upravo je to ono što karakteriše dobre i kvalitetne građevine. Kako se žice za armaturu izlivaju u nekim određenim standardnim veličinama ponekad je potrebno seći ih prilikom prodaje ali i na samim gradilištima u zavisnosti od potrebe. Baš iz tih razloga izmišljeni su i propratni alati kao što su sekači za armaturu. Ovi alati imaju za funkciju da naprave od velikih žica za armaturu manje. Takođe se koriste i takozvana klešta za armaturu koja imaju funkciju sećenja ali i zakrivljivanja žica u potrebnim slučajevima. Upravo se armaturom nazivaju te postavljene čelićne šipke odnosno žice. Proces postavljanja armature naziva se armiranje.
A sada koja reč o istoriji. Naime, armirani beton je zapravo izum pariskog vrtlara Josefa Moniera koji je patentirao ovu napravu 1867. godine. Francuz Lambo je na parsikoj izložbi izložio čamac od armiranog betona i to 1855. godine.
Josef Moneir zapravo i nije imao predstavu da će se gotovo vek i po nakon njegove ideje ovaj proizvod i te kako koristiti. Početkom industrijske revolucije mnoge su građevine pravljene upravo na ovaj način a kako je i proizvodnja porasla počele su se praviti alatke koje su služile za sečenje šipki. Dakle može se reći da je uporedo sa armiranim betonom nastajao i proces pravljenja propratnog oružja a to su sekači i klešta za armaturu.