Da bi vaše dvorište bilo uredno, potrebno je redovno održavanje, tj. skupljanje lišća. Lišće ćete najbolje skupiti grabuljama i raznim skupljačima lišća, koje možete pronaći na našem sajtu. Obezbedite na vreme kvalitetne grabulje i skupljače za lišće, koji će vaš posao izuzetno ubrzati i olakšati. Mokro lišće je opasno ako se ostavi na terasi ili popločanim površinama jer se tako formira klizavi braon tepih. Iz tog razloga, lišće treba očistiti sa svih staza. Opalo lišće takođe treba ukloniti grabuljama sa osetljivih izdanaka, trave, zimzelenih biljaka i travnjaka jer biljke mogu da istrule zbog vlažnog lišća.
Nedostatak svetla dovodi do ružnih smeđih fleka na travnjaku. Međutim, lišće može da bude i korisno. Sloj do 10 cm može da se ostavi ispod drveća, grmlja i žbunja i na raščišćenim lejama za cveće i povrće. Poželjno je da se lišće pažljivo rasporedi u leje pomoću grabulja i pokrije slojem zemlje tako da ga ne oduva vetar i da bi se ubrzao proces truljenja. Na taj način će se formirati svež i bogat humus koji će doprinosi intenzivnom cvetanju biljaka narednog proleća. Lišće koje brzo truli, kao ono sa voćaka i žbunja koji cvetaju, najpogodnije je za ovaj proces koji se zove kompostiranje zemljišta. Hranljive materije u lišću i odsečenim granama se ponašaju kao ekološko đubrivo zbog ovog izuzetno racionalnog metoda upotrebe velike količine lišća. Pokrivač od lišća štiti biljke od niske temperature. Ne zaboravite da na proleće uklonite grabuljama, svo preostalo lišće kako bi biljke imale dovoljno svežeg vazduha i sunčeve svetlosti. Grabuljanje je odlično jer vam omogućava da dobro očistite travu jednom, dva puta ili tri puta godišnje. Uklanjanje suve trave sa travnjaka grabuljama vraća cirkulaciju vazduha i svetla u niže slojeve trave, oživljavajući vlati na taj način. Đubrivo ponovo može da prodre skroz do korenja i ne podstiče mahovinu i bakterije koje ubrzavaju truljenje u suvoj travi u središnjem suvom sloju. To je izrazito korisno u borbi protiv korova. Grabulje upotrebljavate prvi put u martu, potom sredinom/krajem maja i treći put početkom septembra. Svaki put kada koristite grabulje, kao i kod košenja, promenite smer iz kog prilazite i povremeno radite. Nakon grabuljanja, dodajte kreč i đubrivo i ponovo posejte seme da biste popunili praznine ako je to potrebno. Najbolje je sprovesti aerifikaciju nakon grabuljanja.
Još jedna dobra ideja za reciklažu lišća je da se naprave gnezda za ježa. Na ovaj način možete da doprinesete zaštiti ovih životinja, pošto su ježevi već postali ugrožena vrsta u nekim evropskim zemljama, uglavnom zbog preteranog raščišćavanja materijala u baštama od kojih bi ježevi mogli da prave gnezda.
Stoga, jesenje lišće ne predstavlja samo otpad koji treba da uklonimo iz bašte. Naprotiv, uz korisne savete i trikove možete da uštedite mnogo novca za humus i đubrivo i imaćete aktivnu ulogu u zaštiti životinja obezbeđujući ježevima udoban dom za život. Ukoliko želite da podstaknete rast i bokorenje trave, grabuljama s travnjaka odstranite osušene trave, suvo lišće, grančice i druge otpatke, a potom rasporedite tanak sloj mešavine komposta i peska. Možete i da podsejete travnjak novim semenom i da ga prihranite azotnim đubrivom.