Brusni papir
Ovo je sigurno jedna od najspecifičnijih kategorija jer se koristi veoma često a po svojoj strukturi je u najmanju ruku nesvakidašnja. No, da bismo govorili o brusnim papirima najpre treba reći kakva je njihova namena i koji je to proces koji se uz pomoć ovih papira obavlja. Kao što se može i zaključiti iz termina „brusni papir“ shvatamo da je reč o papiru koji ima ulogu brušenja. A šta bi bilo brušenje.
Kada smo govorili o pločama koje služe za brušenje i rezanje rekli smo da brušenje predstavlja fini proces obrade određenih materijala i to tako što se određene čestice sa nekog predmeta uz pomož manje ili više nazubljenih površina trenjem odstranjuju. Brusni papir se smatra posebnom vrstom brusilica i koristi se za najfiniju obradu materijala. Brusne trake se zapravo postavljaju na brusni valjak ili neki drugi uređaj koji radi na električnu energiju.
Granulacija ovih papira je različita pa se u zavisnosti od površina koje je potrebno obraditi proizvode razne debljine papira i razno nazubljeni papiri. Brusne trake uvek treba imati negde u zapećku i koristiti ih onda kada prethodne otkažu poverenje. Kao i brusilice odnosno brusne ploče i ovi papiri imaju svoj vek trajanja koji prolazi usled korišćenja i usled rada. Brusni papiri imaju veoma široku primenu kako od najprofesionalnijih poslova tako do onih poslova koji se obavljaju kod kuće.
Sve u svemu ovo je veoma bitan alat i treba ga imati u rezervama jer se često dešava da brušenje postaje loše upravo zbog slabih karakteristika alata. Brusni papiri imaju svojstva šmirgl papira s tim što se od njih razlikuju jer se šmirgl papiri koriste za ručnu obradu dok se ovde pomenuti koriste za manipulacije uz pomoć uređaja kao što je električna brusilica ili valjak. Svi ovi papiri mogu se razlikovati po dimenzijama ali ih najviše razlikuje količina brusnog materijala koji pospešuje brušenje a najčešće je u pitanju kvarc.