Brusni kamen za bušilicu
Dosta je bilo reči o procesu brušenja i o tome šta sve predstavlja brušenje i u koje se svrhe primenjuje. Dosta smo svakako govorili i o tome o kakvim je sve alatima reč kada pominjemo brušenje. Došli smo tako do zaključka da se brušenje još u pradavna vremena realizovalo uz pomoć posebnih brusilica koje su bile improvizovane a pokretale su se ručno. Otkriće struje je u mnogome pospešilo rad mnogih mašina i uređaja pa se nimalo ne treba čuditi kada se i stari alati poput brusnog kamena stavljaju u funkciju električnih.
Govorili smo takođe i otome da psotoje brusilice koje koriste snagu elektrtične energije a u obliku su tocila. Bilo je reči o brusnim pločama i o brusnom papiru. Poslednja, ili prva kategorija, kako god je posmatrali jeste i brusni kamen za bušilicu. Ovaj brusni kamen gotovo ima ista svojstva kao i brusni kamen za tocila s tim što valja napomenuti da se kod brusnog kamenaz a bušilicu primećuju nešto manje dimenzije. Svakako je potrebno reći i informaciju da je brusni kamen za bušilice prilagođen za manje površina a uz pomoć ovog kamena mogu se brusiti razni manji predmeti i to čeonim delom ili ivicama brusnog kamena. Brusni kamen odlikuju veoma velika izdržljivost i razne dimenzije nazubljenosti.
Od toga koliko je gust ili redak raspored zubaca zavisi i glatkoća koju će kamen da proizvede. Naravno oni brusni kamenovi koji imaju finiju teksturu služiće za finiju obradu. Brusni kamen se postavlja na bušilicu i koristi se električna energija za okretanje i rotiranje kamena. Rotor koji na bušilici pokreće burgije na isti način rotira i kamen.
Kamen se rotira i na taj način poput tocila brusi površine. I ovakav uređaj može se koristiti za oštrenje drugih alata kao što su na primer noževi. Veoma je bitno reći da su brusni kamenovi potrošna roba pa ih je s vremena na vreme potrebno zameniti. Osim toga treba voditi računa o funkcionalnosti kamena kako se ne bi inicirali određeni rizici prilikom rada.